Conference programme & business events

Conference programme

March 10, 2020 : Day - 01
10:00am - 11:00am

Registration of participants

  • Conference Hall, Pavilion No.8, Gallery lower level

11:00am - 1:00pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin
    Climate World 2020
    Climate World 2020
    Climate World 2020

XVIII International Congress “ENERGY EFFICIENCY. XXI CENTURY. Architecture. Engineering. Digitalization. Ecology”

  • Vladimir Pekhtin   Valery Kazeykin   Mikhail Posokhin   Leonid Pitersky   Alexander Grimitlin  
  • Conference Hall, Pavilion No.8, Gallery lower level

Official opening procedure. Plenary session “Energy Efficiency in Implementation of the National Projects: Normative Regulation, Technological Support and International Experience”

1:00pm - 1:30pm

Registration of participants of the section

  • Buffet Hall, Pavilion No.8, Gallery lower level

1:30pm - 5:30pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

Section “Ways to reduce energy consumption of the heating, ventilation and air conditioning systems”

  • Alexey Busakhin   Alexander Grimitlin  
  • Buffet Hall, Pavilion No.8, Gallery lower level

Issues to discuss - Prospects for the Russian HVAC market - Energy efficient heating, ventilation and air conditioning systems

1:00pm - 1:30pm

Registration of participants of the section

  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

1:30pm - 5:30pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

Section “Construction thermal physics and energy efficient technologies”

  • Grigory Vasiliev   Tamara Datsyuk  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

March 11, 2020 : Day - 02
10:00am - 10:30am

Registration of participants

  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

10:30am - 3:00pm

Conference “Development Strategy of the Russian Refrigeration Industry until 2030. State Policy and Business”

  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

Event aimed at solving the strategic issues for the development of Russian refrigeration, cryogenic engineering and climate systems

2:30pm - 3:00pm

Registration of participants

  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

3:00pm - 6:00pm

5th Scientific-Practical Conference “Current development of the refrigeration industry” (First day)

  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

3:00pm - 3:20pm
    Andrei Karpukhin

“Range of semi-hermetic compressors GEA BOCK”

  • Philip Schmid  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

3:20pm - 3:40pm
    Andrei Karpukhin

“Innovative energy-efficient solutions in the refrigerant segment”

  • Mikhail Galkin  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

3:40pm - 4:00pm
    Andrei Karpukhin

“Applied research in the development of refrigeration technologies”

  • Georgy Belozerov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

4:00pm - 4:20pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin
    Climate World 2020

“Training in refrigeration in Russia has crossed the 100-year mark (Anniversary of the Chair E-4 of MSTU named after N.E. Bauman)”

  • Anastasia Kazakova   Nikolay Lavrov   Victor Shishov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

4:20pm - 4:40pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Entropy-statistical analysis of industrial refrigeration units”

  • Victor Shishov   Maksim Talyzin  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

4:40pm - 5:00pm
    Andrei Karpukhin

“Russian precision air conditioners VYBOS”

  • Konstantin Charkovsky  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

5:00pm - 5:20pm
    Andrei Karpukhin

“Technical and economic analysis of variants of cooling systems which use absorption refrigeration machines”

  • Andrei Nabokov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

5:20pm - 5:40pm
    Andrei Karpukhin

“REFCOOL Plant: new Russian manufacturing enterprize of refrigeration and climatic equipment. Specific features, competencies, technologies”

  • Albert Zinnurov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

5:40pm - 6:00pm
    Andrei Karpukhin

“Extreme cryotherapy as a source of longevity”

  • Sergey Dashkov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.2, Gallery lower level

2:30pm - 3:00pm

Registration of participants

  • Seminar room No.3, Pavilion No.2, Gallery lower level

3:00pm - 6:00pm

Round tables on the fields of application of refrigeration

  • Seminar room No.3, Pavilion No.2, Gallery lower level

2:30pm - 3:00pm

Registration of participants

  • Seminar room No.2, Pavilion No.8, third floor

3:00pm - 6:00pm

Round tables on the fields of application of refrigeration

  • Seminar room No.2, Pavilion No.8, third floor

10:00am - 10:30am

Registration of participants ABOK CONFERENCE “BIM-technologies for the building engineering systems design

  • Buffet Hall, Pavilion No.8, Gallery lower level

Smart technologies for creating digital models of engineering systems - Variable analysis of the effectiveness of the application of engineering solutions based on the digital models - Automated control of engineering systems based on the digital models

-

ABOK CONFERENCE “Air humidification and dehumidification”

  • Buffet Hall, Pavilion No.8, Gallery lower level

Technologies and ways for air humidification of the different purpose facilities: — specific features of the ventilation design and calculation of the air parameters in order to select the humidification solution — occupational safety for the office staff: compliance with the hygiene requirements and infection control — ensuring the required air parameters in technological processes and solving the problem of static electricity — energy saving for a steam bath, hammam, bio sauna — water preparation, as a decisive factor for the choice of humidification technology

11:00am - 11:30am

Registration of participants of the section

  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

11:30am - 5:00pm

Open Day of the APIC EDUCATIONAL & CONSULTING CENTER “CLIMATE UNIVERSITY”

  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

11:30am - 1:00pm

Section “Design of ventilation and air conditioning systems”

  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

11:30am - 12:00pm
    Andrei Karpukhin

“Mistakes in the design of ventilation and air conditioning systems. EDUCATIONAL & CONSULTING CENTER Design Programs”

  • Yuri Khomutsky  
  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

12:00pm - 12:30pm
    Andrei Karpukhin

Subject of the report to be specified.

  • Vyacheslav Karadzhi  
  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

12:30pm - 1:00pm
    Andrei Karpukhin

“Ways and examples of increasing the energy efficiency of use of heat curtains”

  • Alexey Pukhov  
  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

1:00pm - 4:00pm

Section “Installation, Diagnostics and Maintenance of HVAC Systems”

  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

1:00pm - 1:30pm
    Andrei Karpukhin

“Cloud service and mobile application. CAREL presents new technologies for managing building engineering equipment”

  • Dmitry Smelov  
  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

1:30pm - 2:00pm
    Andrei Karpukhin

Subject of the report to be specified.

  • Pavel Sokolov  
  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

2:00pm - 2:30pm
    Andrei Karpukhin

“Selection of lubricant to ensure uninterrupted operation of refrigeration circuit of the climate system”

  • Ilya Atashev  
  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

2:30pm - 3:00pm
    Andrei Karpukhin

“Energy Efficient Air Conditioning Systems”

  • Dmitry Nagaev  
  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

3:00pm - 4:00pm
    Andrei Karpukhin

“Tools and equipment for installation and maintenance of air conditioning systems. How to use tooling to improve service and achieve better quality and productivity of installation and maintenance ”

  • Olesh Yuryev  
  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

4:00pm - 4:30pm
    Andrei Karpukhin

“Overview of the training programs of the Training Center of “CLIMATE UNIVERSITY”

  • Yury Yakuba  
  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

4:30pm - 5:00pm

Distribution of the discount certificates for training. Registration for the “Air Conditioning Installation Contest”

  • Seminar room No.5, Pavilion No.2, second floor

March 12, 2020 : Day - 03
10:00am - 10:30am

Registration of participants

  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

10:30am - 12:10pm

5th Scientific-Practical Conference “Current development of the refrigeration industry” (Second day)

  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

10:30am - 10:50am
    Andrei Karpukhin

“GEA BOCK CO2 Compressors”

  • Philip Schmid  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

10:50am - 11:10am
    Andrei Karpukhin

“Development of a mathematical model of a low-temperature vacuum drying of cheese”

  • Vladimir Ermolaev  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

11:10am - 11:30am
    Andrei Karpukhin

“Remanufacturing of refrigeration equipment. Experience of the Ostrov Service Center”

  • Sergey Egorov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

11:30am - 11:50am
    Andrei Karpukhin

“Household refrigerators and cooling systems”

  • Boris Babakin  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

11:50am - 12:10pm
    Andrei Karpukhin

“Cooling systems using ice machine with sealed capsules”

  • Alexander Suchkov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

2:00pm - 6:00pm

“School of young scientists named after professor I. Kalnin”

  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

2:00pm - 2:10pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin
    Climate World 2020

“Gas supply system of the village using LNG”

  • Elena Belova   Alyona Gorbunova   Nikolay Lavrov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

2:10pm - 2:20pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Analysis of working substances for high-temperature heat pumps”

  • Gennady Ilyin   Vladimir Sapozhnikov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

2:20pm - 2:30pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Units of the small refill refrigeration systems with insulated winding”

  • Aleksey Solomatin   Konstantin Krysanov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

2:30pm - 2:40pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Enthalpy recuperator in the cold supply system”

  • Yaroslav Shelest   Sergey Belukov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

2:40pm - 2:50pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Prospects for the use of heat pumps in the Russian Federation”

  • Rodion Romanov   Victor Shishov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

2:50pm - 3:00pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Absorption chillers for cooling a drilling station using associated petroleum gas”

  • Dmitry Trubin   Andrey Ermolaev  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

3:00pm - 3:10pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Absorption technologies for cooling air using solar energy”

  • Alexander Chernyavsky   Andrey Ermolaev  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

3:10pm - 3:20pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Air treatment systems for aquaparks”

  • Mikhail Shvedchikov   Andrey Ermolaev  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

3:20pm - 3:30pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Research and Development of a freezer to improve the technology of the process of the ice-cream roll making”

  • Ilya Drobkov   Andrey Ermolaev  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

3:30pm - 3:40pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Underwater Natural Gas Compression System”

  • Mikhail Tikhovidov   Nikolay Lavrov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

3:40pm - 3:50pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Entropy-statistical analysis of refrigeration units operating in reverse mode”

  • Vladimir Portyanikhin   Victor Shishov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

3:50pm - 4:00pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Study of the effect of the surface freezing on the efficiency of the cryoconcentrator”

  • Viktor Yankelevich   Mariya Ugolnikova  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

4:00pm - 4:10pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Effectiveness of cold production cycles using various refrigerants in the dairy industry”

  • Nikita Pribytkovsky   Konstantin Krysanov  
  • Seminar room No.4, Pavilion No.8, Gallery lower level

4:10pm - 4:20pm
    Andrei Karpukhin
    Maksim Talyzin

“Entropy-statistical analysis of the auto cascade cycle of a heat pump”

  • Andrei Karpukhin   Maksim Talyzin